SPE logo

Schedule of Events

All functions, unless otherwise specified, are scheduled at the Perth Convention and Exhibition Centre

Sunday, 21 October

0800-1900

Speakers/Authors Check-in/AV Preparation Room

Meeting Room 12

0900-1700

Exhibitors Move-In

Pavilion 1

0900-1500

Australia/New Zealand/Papua New Guinea Council Meeting

Meeting Room 1

1000–1630

Young Professionals Workshop: "Switching on the Lights"

Meeting Room 2

1500-1700

Asia Pacific Regional Section Officers Conference  

Meeting Room 1

1500-1800

Registration

Level 2 Northern Foyer

1700-1900

Ice-Breaker

River View Room 4

monday, 22 october

0700-0800

Authors/Session Chairpersons Breakfast Meeting

BelleVue Lounge

0730-1730

Registration

Level 2 Northern Foyer

0730-1730

Speakers/Authors Check-in/AV Preparation Room

Meeting Room 12

0900-0945

Opening Session

BelleVue Ballroom 1

0945-1015

Coffee Break/e-Poster Session

Pavilion 1

0945-1830

Exhibition

Pavilion 1

1015-1045

Keynote Session

BelleVue Ballroom 1

1045-1215

Executive Plenary Session "Providing a Bright Future"

BelleVue Ballroom 1

1215-1400

Topical Luncheon 

BelleVue Ballroom 2

1400-1530

Panel Session 1: "Gas Supply Competition and Diversity"

River View Room 4

1400-1530

Technical Sessions:

Session 1: Case Studies I: Field Development Plan
Session 2: Surface & Subsurface Integration and Optimisation
Session 3: Production Monitoring & Evaluation

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2

Meeting Room 3

1400-1730

Regional Student Paper Contest - Undergraduate Division

Meeting Room 7

1400-1730

Regional Student Paper Contest - Postgraduate Division

Meeting Room 8

1530-1600

Coffee Break/e-Poster Session

Pavilion 1

1600-1730

Technical Sessions:

Session 4: Unconventional Resources I
Session 5: Case Studies II: Subsurface
Session 6: Gas Technology
Session 7: Sand Control & Intelligent Wells

 

River View Room 4
Meeting Room 1
Meeting Room 2
Meeting Room 3

1730-1830

Happy Hour

Pavilion 1

tuesday, 23 october

0700-0800

Authors/Session Chairpersons Breakfast Meeting

BelleVue Lounge

0730-1730

Speakers/Authors Check-in/AV Preparation Room

Meeting Room 12

0730-1730

Registration

Level 2 Northern Foyer

0830-1730

Exhibition

Pavilion 1

0830-1000

Technical Sessions:

Session 8: Unconventional Resources II
Session 9: Case Studies III
Session 10: Drilling Tools & Technology I
Session 11: Business Studies & Knowledge Management

 

River View Room 4
Meeting Room 1
Meeting Room 2
Meeting Room 3    

1000-1030

Coffee Break/e-Poster Session

Pavilion 1

1000-1515

Education Day/Teachers’ Day

Meeting Room 8

1030-1200

Technical Sessions:

Session 12: Unconventional Resources III
Session 13: Simulation, Artificial Intelligence & Modelling
Session 14: Completion & Production

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2


Meeting Room 3

1200-1400

Topical Luncheon 

BelleVue Room 2

1400-1530

Technical Sessions:

Session 15: Unconventional Resources IV
Session 16: Reservoir Characterisation I
Session 17: Facilities & Operations

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2
Meeting Room 3

1530-1600

Coffee Break/e-Poster Session

Pavilion 1

1600-1730

Panel Session 2: "Progress towards the Future in Asia Pacific Unconventional Gas"

River View Room 4

1600-1730

Technical Sessions:

Session 18: Reservoir Characterisation II
Session 19: Tubular & Well Construction

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2

1900

Conference Dinner

BelleVue Ballroom

wednesday, 24 October

0730-0830

Authors/Session Chairpersons Breakfast Meeting

BelleVue Lounge

0730-1530

Speakers/Authors Check-in/AV Preparation Room

Meeting Room 12

0900-1530

Registration

Level 2 Northern Foyer

0900-1530

Exhibition

Pavilion 1

0900-1030

Panel Session 3: "Knowledge Management and Intelligent Operations"

River View Room 4

0900-1030

Technical Sessions:

Session 20: HSE & Society
Session 21: Drilling Tools & Technology II

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2

1030-1100

Coffee Break/e-Poster Session

Pavilion 1

1100-1230

Technical Sessions:

Session 22: Unconventional Resources V
Session 23: IOR/EOR
Session 24: Cementing & Drilling Fluids

 

River View Room 4
Meeting Room 1
Meeting Room 2

1230-1400

Topical Luncheon 

BelleVue Ballroom 2

1400-1530

Panel Session 4: "Deploying Technology in Your Workplace"

River View Room 4

1400-1530

Technical Sessions:

Session 25: Fracturing
Session 26: Deepwater & Subsea

 

Meeting Room 1
Meeting Room 2

1630-2000

Exhibition Move-Out

Pavilion 1

thursday, 25 october

0800-0900

Course Registration

 

0900-1700

Courses:

Course A: Particle Formation and Deposition in Flowlines – A Major Flow Assurance Problem 
Course B: Multiphase Pumping – Fundamentals to Field Application
Course C: Evaluation Methods of Gas Shale (Part I)   

                                               

 

Meeting Room 10


Meeting Room 11

Meeting Room 12

friday, 26 october

0900-1700

Course C: Evaluation Methods of Gas Shale (Part II)

Meeting Room 12