SPE logo SPE logo

Schedule Overview

Wednesday, 12 November

0930-0955

Official Exhibition Opening

1000-1150

Conference Opening Ceremony 

1150-1210 

Coffee Break

1210–1330 

Opening Keynote Panel Session: Long Term Oil and Gas Technology Development Strategy

Session Chairs: Magzum Mirzagaliyev, Ministry of Energy of the Republic of Kazakhstan & Campbell Keir, Shell

1330-1430

Lunch

1430-1600

Technical Session 1:
Drilling & Completions: Case Studies

Session Cochairs: Jose de Jesus Gutierrez, Schlumberger & Sanzhar Zharkeshov, ExxonMobil

Technical Session 2:
Reservoir Management

Session Cochairs: Kevin Fong, Maersk & Francois Jugla, TOTAL

Technical Session 3:
 Personal and Process Safety

Session Cochairs: Maigul Kuanyshkaliyeva, NCOC

1600-1630

Coffee break

1630 -1800

Technical Session 4:
Reservoir Modelling

Session Cochairs: Ilyas Saurbayev, NCOC & Mike Pillow, TCO

Technical Session 5: Information Technology & Real Time Business Value

Session Cochairs:Mikhail Leypunskiy, Schlumberger & Nathaniel Cameron, TCO

Technical Session 6:
Artificial Lift Applications

Session Cochairs: Chiara Satori, ENI

1800-1930

Welcome Drinks Reception

Thursday, 13 November

0930–0940

Regional Awards Ceremony

0940-1100

Keynote Panel Session: Technological Challenges in Oil and Gas Transportation in the Caspian

Session Chair: Bruno Jardin, ExxonMobil Kazakhstan Inc.

1100-1130

Coffee Break

1130-1300

Technical Session 7:
Drilling & Completions: New Technologies

Session Cochairs: Zhazar Toktabolat, BG Group

Technical Session 8:
History Matching and Production Forecasting

Session Co-Chairs: Rakhim Uteyev, KMG & Mauro Martuf, ENI

Technical Session 9:
Geology & Petrophysics: Understanding the Reservoir

Session Cochairs: Assel Salimova, Baker Hughes & Alikhan Abdigali, Weatherford

1300-1400

Lunch

1400-1530

Technical Session 10:
Reservoir Case Studies

Session Cochairs: Simon Cassidy, ENI & Phil Bateman, TCO

Technical Session 11: Environmental Stewardship

Session Cochairs: Ian Hamilton, ERM & Dastem Zhassanov, TCO

Technical Session 12:
Well Intervention

Session Cochairs

1530-1600

Coffee Break

1600-1730

Session 7:
Subsurface Water Management

Session 8:
Other Produced Water Applications

1600-1730

Technical Session 13: Reservoir Characterisation & Modelling

Session cochairs: Marat Nauryzgaliyev, NCOC & Ahmed El Battawy, Schlumberger

Technical Session 14:
Integrated Geological Studies

Session Cochairs: Magdi Eldaly, KPO & Tahir Channa, ENI

Technical Session 15:
Improved Oil Recovery / Enhanced Oil Recovery

Session Cochairs: Bruce Gallemore, Chevron & Olzhas Tleukhabyluly, KPO B.V.

Friday, 14 November

0930-1030

Keynote Panel Session:  Local Capacity Building to Enable Technology and Knowhow Transfer

Session Chairs: Daurzhan Augambay, KazService

1030-1100

Coffee Break

1100-1230

Technical Session 16:
Reservoir Description & Dynamics

Session Cochairs: Ning Liu, TCO & Ilyas Saurbayev, NCOC

Technical Session 17:
Drilling & Completions: New Concepts

Session Cochairs: Bagilya Karsybayeva, AGIP & Sanzhar Zharkeshov, ExxonMobil

Technical Session 18:
 Operational Excellence

Session Co-Chair: Yerzhan Kanatov, KPO

1230-1330

Keynote Panel Session: Driving E&P PerformanceThrough Technological Innovation and Collaboration

Session Chairs: Jose de Jesus Gutierrez, Schlumberger & Baltabek Kuandykov, Association of Petroleum Geologists of Kazakhstan

1330-1345

Closing Remarks

1345-1445

Lunch

1445

End of Conference