Statoil logoSPE logo

Committee

Executive Committee

Co-Chairs

Trey Shaffer
ERM

Øystein Arvid Håland
Statoil

Steve Kropla
IADC

Members

Carlos Chalbaud
ENGIE E&P

Jan Roar Drechsler
Statoil

Gordon Ballard
IOGP

Emmanuel Garland
Total

Claudine Gorman
ExxonMobil

Jack Hinton
Baker Hughes

Dave King
BP

Tom Knode
Statoil

Roland Moreau
Consultant

Charles ‘Buzz’ Morris
Chevron

Odd Oeen
Schlumberger

Kate Simpson
ConocoPhillips

Sarah Smith
Halliburton

Sue Staley
Shell

Sandy Stash
Tullow Oil

Brian Sullivan
IPIECA

Programme Sub-committees

Drilling

John Karish, Co-Chair
Consultant

Steve Kropla, Co-Chair
IADC

Members

Oyvind Tuntland
PTIL

Tony Johnson
Transocean

Craig Martin
Ensco

Ivan Tan Boon Kiat
Shell

Environmental

Laura Johnson, Co-chair
ExxonMobil

Steve Laking, Co-chair
ERM

Members

Sandra Barber
Chevron

Wendy Brown
Total

John Campbell
IOGP

Zachary Ceplecha
FTS International

Diana Connett
Hess

Robert Cox
IPIECA

Stephanie Dvorak
Schlumberger

Trym Edvardsson
Shell

Ylva Gilbert
Gaia Group

Margrethe Haahr
Dong Energy

Philippe Jean
PJN-Consulting

Jeff Jeter
EBRD

Madhav Kulkarni
Marathon Oil

Tzee Wan Lee
Petronas

Jon McClurg
Ecology & Environment, Inc.

Jacques Miné
Total

Steinar Nesse
DNV GL AS

Declan Odriscoll
Oillspill Response Ltd.

Paola Maria Pedroni
Eni Upstream

Edward Pollard
The Biodiversity Consultancy Ltd

Ruth Romer
IPIECA

Hannah Scott
Schlumberger

Ian Sealy
Schlumberger

Jens Valeur
Ramboll Environment & Health

Rick Welsh
Langan

HSE Management

Linda Battalora, Co-chair
Colorado School of Mines

Dina Kuykendall, Co-Chair
Baker Hughes

Don Smith, Co-chair
Eni

Members

Ian Achterkirch
ERM

Stewart Fraser
MAC

Victoria Gerber
Eni

Ylva Gilbert
Gaia Group

Dominque Grepinet
Total

Denny Kotru
Beach Energy Limited

Davide Scotti
Saipem

Norman Smith
Subsea 7

Patrick Toutain
IOGP

Kristy Walker
Schlumberger

Health

Huma Abbasi, Co-chair
Chevron

Knut Jørgen Arntzen, Co-chair
Statoil

Members

Laurent Arnulf
International SOS

Marci Balge
Newfields Inc.

Alex Barbey
Schlumberger

Deena Buford
ExxonMobil

Michael Edelstein
Chatham House

Heidi Erickson
Chevron

Eric Esswein
Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH)

David Flower
BP

Alan Gillie
Baker Hughes

Kristin Koblis
Nobel Energy Inc.

Gary Krieger
Newfields Inc.

Frano Mika
Saipem

Andrew O’Brien
Unimin

Uche Okorocha
Schlumberger

Marla Orenstein
Habitat Health Impact Consulting

Francois Pelat
Transocean

Phil Sharples
Unitedhealthcare Global

Liesbeth Verheugd
Shell

Safety

Luciano Scataglini, Co-chair
Eni

Paul Shone, Co-chair
Chevron
Jonathan Smith, Co-chair
Maersk Oil

Members

Fiona Aoun
Chevron

Unn Arnesen
Statoil

Hugh Campbell
Total

Elie Daher
United Safety

Håkon Fartum
Lloyd's Register Consulting

Wayne Fee
Mix Telematics

Andrea Ferrante
S.I.S srl

Alan Hall
Mix Telematics

Patrick Hudson
Delft University of Technology/Hudson Global Consulting

Anna Petrone
Eni

Derek Tate
Derek Tate Consulting

Simon Williams
Stirling Group

Matt Zerafa
Riskbytes Inc.

Social Responsibility

Paul Krishna, Co-chair
ExxonMobil

Krish (Ravi) Ravishankar, Co-chair
Oxy

Members

Doug Bannerman
Statoil

Emery Brusset
Social Terrain

Sabine Hoefnagel
ERM

Jean Lennock
Total

Paula McCann Harris
Schlumberger

Phil Middleton
BP
Jonathan Motherwell
JTM and Assocs. LLC

Helen Murphy
IPIECA

Yadaira Orsini
International Alert

Carolina Ortega Lindsey
Noble Energy

Michael Oxman
Acorn International

Bob Sandilos
Chevron

Michael Seymour
Shell

Stan Sokul
ExxonMobil

Sustainability

Johana Dunlop, Co-chair
Schlumberger

Nate Teti, Co-chair
Statoil

Members

Nicholas Abrahams
Consultant

Linda Battalora
Colorado School of Mines

Fernando Benalcazar
APD Projectos Cia. Ltda.

Georgia Berry
Centrica

Melanie Brooke-Lander
Baker Hughes

Khaled Al-Buraik
Saudi Aramco

Ana Paula Carvalho Grether
Petrobas

Libby Cheney
Trio Global Consulting

Todd Cort
Yale University

Sophie Depraz
IPIECA

Jean-Marc Fontaine
Total

Alexander James
Halliburton

Ariane Labadens
Schlumberger

Sarah Ladislaw
CSIS

Ella Minty
Consultant

Flora Moon
ExpressWorks

Kelly J. Moynihan
ExxonMobil

Caroline Narich
Accenture

Tam Nguyen
Bechtel Corporation

Anthony Ogunkoya
TBFF Upstream Oil and Gas Consulting Ltd

Francisco Porturas
Ziebel

Mike Seymour
Shell

Marco Stampa
Saipem

Alison Taylor
BSR

Pauline Toutain
Consultant

Ulrike von Lonski
WPC

Jay Wagner
Plexus Energy

Nadine Walzer
GE

Santi Wasansiri
Thai Oil Group

Drue Ann Whittecar
National Oilwell Varco (NOV)

Miriam Winsten
Schlumberger

Tom Woollard
ERM

Xiaoling Xu
CNPC Research Institute of Economy & Technology – Sustainability

Advisors

Emmanuel Garland
Total

Tom Knode
Statoil

Roland Moreau
Consultant