SPE logo

Committee

Technical Programme Committee Chairpersons

Tom Blasingame
Texas A&M University

Ray Johnson Jr.
Armour Energy Limited

Committee Members

Ehtesham Ali
Arrow Energy Pty. Ltd.

Raymond Ambrose
Reliance Holding USA Inc.

Usman Ahmed
Baker Hughes Inc.

David Anderson
Fekete Associates Inc.

Peter Behrenbruch
Australian School of Petroleum, University of Adelaide

Chih Chen
Kappa

Simon Chipperfield
Gas Development, Eastern Australia Development Santos Limited

Craig Cipolla
HESS Corporation 

Luke Connell
CSIRO Petroleum, Unconventional Gas Resources

Bernadette Cullinane
Accenture Australia Ltd.

Douglas Elliott
ProTechnics Division of Core Laboratories LP

Turgay Ertekin
Pennsylvania State University

Yong Fan
Chevron

Michael Gatens
Unconventional Gas Resources Canada

Carlos Gilardone
FC de Argentina Srl

Manouchehr (Manny) Haghigi
Australian School of Petroleum, University of Adelaide

Quan Guo
M-I SWACO, A Schlumberger Company

Mariano Gurfinkel
Hess Corporation

Claudia  Hackbarth
Shell

Chad Hartman
Weatherford Laboratories

Dilhan Ilk
DeGolyer and MacNaughton

Xinghui Liu
Pinnacle (a Halliburton Service)

Rob Jeffrey
CSIRO Earth Science and Resource Engineering

George J. Koperna
Advanced Resources International, Inc.

Saikat Mazumder
Arrow Energy Limited

Jim McGowen
Halliburton

Mark Pitkin
Beach Energy Limited

Bobby Poe
Schlumberger

Muthukumarappan “Kumar” Ramurthy
Halliburton

Jean-Francois Richy
TOTAL E&P Australia

Stephen Schubarth
Schubarth Inc

John M. Walsh
Shell Oil Co.

Jing Wan
ExxonMobil Development Co.

Paul F. Worthington
Gaffney, Cline & Associates (Consultants) Pte. Ltd.

Nai-Shyong Yeh
BP China E&P / Yacheng Operating Company

Shi-Yi Zheng
London South Bank University

Mike Zuber
Schlumberger WTA Malaysia Sdn. Bhd.

Technical Programme Committee Chairpersons

Ahmad Teimoori
Santos Ltd. (Exhibition and Sponsorship)

Ron Mientjes
Schlumberger (Exhibition and Sponsorship)

Tony Kourakis
Origin Energy (Young Professionals Workshop)

Matthew Loth
Schlumberger (Conduct Committee Chairperson)

Mike Mollison
Worley Parsons (Social)

Dean Sullivan
Weatherford (Social Activities)

Karen Sinza
Schlumberger (Training Course)

Natalie Chadud
Santos Ltd. (Teachers’ Day)

Matika Storey
Santos Ltd. (Social)

Jessica Wrigley
Santos Ltd. (Education Day)

David Warren
Santos Ltd. (Social Activities – Conference Dinner)