Congratulations to 2011 Regional Awards Winners in Europe and Sub-Saharan Africa

Regional and section awards recognize members who contribute exceptional service and leadership within SPE, as well as making significant professional contributions within their technical disciplines at the SPE regional level. Awards are presented at the appropriate SPE region or SPE section meeting.

Africa

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Gabriel Kayode Falade, Univ. of Ibadan

Regional Service Award

Bayo Bashir Ojulari, Shell Nigeria

Constant Tsouza, Total Congo

Nathaniel Oyatogun, Shell Petroleum Development

North Sea

Regional Distinguished Corporate Support Award

Schlumberger

Regional Service Award

Clara Altobell, Serica Energy

Karle-Heinz Wolf, Delft University of Technology

Ewout Biezen, NAM

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Matthew Jackson, Imperial College London

Regional Outstanding Young Member 

Alejandra Reynaldos Rojas, Schlumberger

Arnaud Mille, Centrica

Regional Reservoir Description & Dynamics Award 

Tao Yang, Statoil ASA

Regional Production Operations Award

Kees Veeken, NAM

Regional Formation Evaluation Award 

Niels Springer, GEUS (Danish Geological Survey)

Regional Completions Optimization and Technology Award 

Gerard Glasbergen, Halliburton

South, Central & East Europe

Regional Distinguished Corporate Support Award 

Baker Hughes

Regional Service Award

Stanislaw Bednarz, AGH UST

Carlo Lanzetta, ENI E&P Division

Thomas P. Lockhart, ENI E&P Division

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Francesca Verga, Politenico di Torino

Regional Outstanding Young Member 

Carlos Chalbaud, GDF Suez

Regional Reservoir Description & Dynamics Award 

Vasile Badiu, Retired

Regional Production Operations Award 

Dr. Wolfram Kleinitz, Conprochem

Regional Management and Information Award 

Henry Edmundson, Schlumberger

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award

Luciano Scataglini, ENI E&P Division

Regional Formation Evaluation Award 

Valter Chelini, ENI E&P