Congratulations to 2011 Regional Awards Winners in US

Regional and section awards recognize members who contribute exceptional service and leadership within SPE, as well as making significant professional contributions within their technical disciplines at the SPE regional level. Awards are presented at the appropriate SPE region or SPE section meeting.

Gulf Coast

Regional Distinguished Corporate Support Award 

Halliburton

Regional Service Award

Tracy L. Jones, ExxonMobil Production Company

Earl B. “Chip” Claiborne, Jr., Chevron

Claude Wilson Thorp, Sr., Hamilton Group

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Thomas A. Blasingame, Prof. at Texas A&M

Regional Outstanding Young Member 

Lucas Smith, Ryder Scott

Regional Management and Information Award

Philippe Flichy, IO-hub LLC

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award 

Angelo Bernard Pinheiro, Marathon Oil Corporation

Eastern

Regional Service Award

Leonard Fry, Halliburton Energy Services

Sharon David, Enervest Operating

Southwestern US

Regional Distinguished Corporate Support Award 

Chevron

Regional Service Award

Leonard L. Taylor, Sabco Oil and Gas Corporation

Melinda Bujnoch, ConocoPhillips

George F. Sharpe, Merrion Oil & Gas Corp.

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Dr. Thomas W. Engler, New Mexico Tech

Regional Outstanding Young Member

Olumayowa Famodimu, KinderMorgan Production

Regional Completions Optimization and Technology Award

Robert Reyes, Halliburton

Regional Drilling Engineering Award

W. A. Baker II, Cambrian Management

Regional Formation Evaluation Award 

Calvin Serpas, Whiting Oil & Gas Corp

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award

W. Hoxie Smith, Midland College PPDC

Regional Management and Information Award 

Timothy A. Leach, Concho Resources Inc.

Regional Production Operations Award

Matt Corser, Concho Resources

Regional Projects, Facilities and Construction Award 

David H. Boes, ExxonMobil Production Corp

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

James Geitgey, Terra Nova Energy, LP

Western US

Regional Distinguished Corporate Support Award 

Chevron

Regional Service Award

Young Kirkwood, Western

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Kristian Jessen, U of S. California

Regional Outstanding Young Member

Jenny D. Cronlund, BP

Cynthia Lynch, Chevron

Regional Drilling Engineering Award

Scott Myers, Baker Hughes

Regional Management and Information Award 

Andrei Popa, Chevron

Regional Production Operations Award 

William Minner, StrataGen Engineering

Regional Projects, Facilities and Construction Award 

Craig Pauley, Chevron Energy Tech Co

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Fred Aminzadeh, University of Southern California

Mid-Continent

Regional Service Award

Stephen Sean DuBois, Chesapeake Operating Inc.

Regional Outstanding Young Member 

Geree Wald, Plaster & Wald Consulting Corp

Regional Formation Evaluation Award 

Gary Wayne Batcheller, GWB Consultants

Rocky Mountain

Regional Outstanding Young Member

Megan Starr, QEP Resources

Regional Service Award

Leen Weijers, Pinnacle