Congratulations to 2013 Regional Awards Winners in the United States

Regional and section awards recognize members who contribute exceptional service and leadership within SPE, as well as making significant professional contributions within their technical disciplines at the SPE regional level. Awards are presented at the appropriate SPE region or SPE section meeting.

Eastern North America

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Asadollah Hayatdavoudi, University of Louisiana At Lafayette

Regional Management and Information Award

Zachary Arnold, Chesapeake Energy Corporation

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

John Dribus, Schlumberger

Regional Service Award

Nathaniel Hendricks, Retired
Robert Garland, Universal Well Services Inc.
Kirby Walker, Chevron

Regional Young Member Outstanding Service Award

Colin Hosli, Shell Upstream Americas

Gulf Coast North America

Regional Completions Optimization and Technology Award

George Wong, Shell Exploration & Production

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Alfred Hill, Texas A&M University

Regional Drilling Engineering Award

Robello Samuel, Halliburton

Regional Formation Evaluation Award

Mark Proett, Halliburton Energy Services Group

Regional Health, Safety, Security, Environment, and Social Responsibility Award

Graham Rae, Occidental Oil & Gas

Regional Management and Information Award

Carol Piovesan, APO Offshore

Regional Production and Operations Award

Luigi Saputelli, Frontender

Regional Projects, Facilities and Construction Award

Hariprasad Subramani, Chevron

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Nicole Champenoy, Chevron

Regional Service Award

Barry Faulkner, self-employed consultant

Daryl Johnson, CARBO Ceramics, Inc.

Roy Galvan, EOG Resources, Inc.

Sandeep Pedam, Conoco Phillips

Shivkumar Patil, Aker Solutions

Regional Young Member Outstanding Service Award

Elizabeth DeStephens, OXY

Moji Karimi, Weatherford

Regional Distinguished Corporate Service Award

Baker Hughes

Mid-Continent North America

Regional Completions Optimization and Technology Award

Bradley M. Robinson, Matador Resources

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Mehmet Evren Ozbayoglu, University of Tulsa

Regional Drilling Engineering Award

P. V. (Suri) Suryanarayana, Blade Energy Partners

Regional Production and Operations Award

Richard Williams, Denbury Resources Inc.

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Kenneth G. Nolte, Consultant to Schlumberger

Regional Service Award

Daniel Auces Jr., Denbury Resources Inc.

Michael Tunstall, Halliburton

Mike Craig, Cudd Energy Services

Phil Owens, Discovery Services

Regional Young Member Outstanding Service Award

Danielle Sherwood, Ulterra Drilling Technologies

Kelly W. Blackwood, Encana Oil & Gas (USA)

Regional Distinguished Corporate Service Award

Denbury Resources Inc.

Rocky Mountain North America

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Leo Heath, MT Tech

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

David Ogbe, Greatland Solutions LLC

Regional Service Award

Pascual Laborda, BLM

Thomas Cryan, FIML Natural Resources, LLC.

Regional Young Member Outstanding Service Award

Julianna Sipeki, MHA Petroleum Consultants Inc

Levi Briese, SM Energy

Regional Distinguished Corporate Service Award

Western Energy Alliance

Southwestern North America

Regional Completions Optimization and Technology Award

Kenneth Borgen, Halliburton Energy Services Group

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

J. M. Kelly, New Mexico Tech

Regional Drilling Engineering Award

Richard Mocksfield, Halliburton Energy Services Group

Regional Formation Evaluation Award

James Sheng, Texas Tech University

Regional Health, Safety, Security, Environment, and Social Responsibility Award

Michael Jacobs, Pioneer Natural Resources

Regional Management and Information Award

Steve Guthrie, COG Operating LLC

Regional Production and Operations Award

Clyde Findlay, Kinder Morgan

Regional Projects, Facilities and Construction Award

Dennis Bowlin, Co-Ex Pipe Company

Regional Service Award

Karen Balch, New Mexico Institute of Mining & Technology

Mark Merritt, Fasken Oil & Ranch Ltd.

Toby Shahan, Halliburton Energy Services Group

Regional Young Member Outstanding Service Award

Gavin Tweedie, Exterran

Regional Distinguished Corporate Service Award

Concho Resources LLC

Western North America

Regional Completions Optimization and Technology Award

Jennifer Julian, BP Exploration

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Behnam Jafarpour, University of Southern California

Regional Formation Evaluation Award

Douglas Hupp, Schlumberger

Regional Health, Safety, Security, Environment, and Social Responsibility Award

Marina Voskanian, CA State Lands Commission

Regional Production and Operations Award

Rakesh Trehan, Halliburton

Regional Projects, Facilities and Construction Award

Theodore Frankiewicz, Spec Services Inc.

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Guo-Qing Tang, Chevron ETC

Regional Service Award

Andrei Popa, Chevron Corporation

Eric Withjack, PTS

Vega Sankur, ConnexSys Engineering

Regional Young Member Outstanding Service Award

Keith Kostelnik, Occidental Petroleum

Reza Rastegar, Chevron Corporation

Regional Distinguished Corporate Service Award

Aera Energy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Follow responses to this post using RSS .

Comments are closed.