SPE Announces 2016 Regional Award Recipients

Please congratulate SPE’s Regional Award recipients for 2016. SPE’s regional awards are designed to recognize those members who’ve contributed exceptional service and leadership to the society, as well as those who’ve made major professional contributions to their technical disciplines at the regional level. These awards are handed out at region and section meetings.

 

Jump directly to a region:

Africa Region

Canadian Region

Eastern North America Region

Gulf Coast North America Region

Mid-Continent North America Region

Middle East Region

North Sea Region

Northern Asia Pacific Region

Rocky Mountain North America Region

Russian and Caspian Region

South America and Caribbean Region

South Asia Region

South, Central & East Europe Region

Southern Asia Pacific Region

Southwestern North America Region

Western North America Region

 

Africa Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Adewale Dosunmu

Regional Drilling Engineering Award
Asif Ali

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Ernest Mkpasi

Regional Service Award
Bernard Oboarekpe
Olumide O. Phillips

Regional Service Award
Chima Emelle

Regional Service Award
Julia Obuotor

Regional Young Member Outstanding Service Award
Augustina Ovuema
Fiifi Nyarkoh Otoo

 

Canadian Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Lesley James

Regional Completions Optimization and Technology Award
Robert Hawkes

Regional Distinguished Corporate Service Award
Cenovus Energy

Regional Drilling Engineering Award
Stephen Butt

Regional Formation Evaluation Award
Uliana Romanova

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Faisal Khan

Regional Production and Operations Award
Bertrand Groulx

Regional Projects, Facilities and Construction Award
Bent Nielsen

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Christopher Clarkson

Regional Service Award
Ramez Hanna Alla
Patrice Vallee

Regional Young Member Outstanding Service Award
Michael Hauer
Hamza Shaikh

 

Eastern North America Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Shahab Mohaghegh

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Razi Gaskari

Regional Service Award
Angie Gobert

 

Gulf Coast North America Region

Regional Completions Optimization and Technology Award
Richard Schultz

Regional Distinguished Corporate Service Award
Chevron

Regional Drilling Engineering Award
Donald Whitfill

Regional Formation Evaluation Award
Zoya Heidari

Regional Management and Information Award
Jim Crompton

Regional Production and Operations Award
Hariprasad Subramani

Regional Service Award
Michael Strathman

Regional Young Member Outstanding Service Award
Chiedozie Ekweribe
Mojtaba Pordel Shahri

 

Mid-Continent North America Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Baojun Bai

Regional Completions Optimization and Technology Award
Mary Van Domelen

Regional Distinguished Corporate Service Award
Pioneer Natural Resources

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Robert G. Bruant Jr.

Regional Production and Operations Award
Toby Deen

Regional Service Award
Prem Kumar Bikkina
Pat Handren
Robert A. McGinnis
Steven W. Webb

Regional Young Member Outstanding Service Award
Natalie Boggs
Daniel Snyder

 

Middle East Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Mahmood Amani

Regional Completions Optimization and Technology Award
Mohammed H. AlKhaldi

Regional Drilling Engineering Award
MD AMANULLAH

Regional Formation Evaluation Award
Nedhal Al-Musharfi

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Mohammed A. Al-Ghazal

Regional Management and Information Award
Adnan A. Al-Kanaan

Regional Production and Operations Award
Jairo Leal Jauregui

Regional Projects, Facilities and Construction Award
Jamal Al-Mufleh

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
N.M. Anisur Rahman

Regional Service Award
Saad Al-Mutairi
Majed Al-Suwailem
MARWA AL-QUTT

Regional Young Member Outstanding Service Award
Mouza Al Houqani
Humam Al-Ghamdi

 

North Sea Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Ole Torsaeter

Regional Completions Optimization and Technology Award
Vincent Droppert

Regional Distinguished Corporate Service Award
Engie E&P Netherlands B.V.

Regional Drilling Engineering Award
Paul Hopmans

Regional Formation Evaluation Award
Colin Mcphee

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Christian Bos

Regional Management and Information Award
Danilo Bandiziol

Regional Production and Operations Award
Zheng-gang Xu

Regional Projects, Facilities and Construction Award
David Aron

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Johannes Plaat

Regional Service Award
Marius Stamnes
Colin Black
Donal Meehan
Tonje Dahl
Robert Aalpol
Arnaud Mille

Regional Young Member Outstanding Service Award
Oludare Elebiju
Wonuola Scott

 

Northern Asia Pacific Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Badrul Mohamed Jan

Regional Distinguished Corporate Service Award
PTT E&P

Regional Service Award
Stephen McBride

Regional Young Member Outstanding Service Award
Leong Siew Fong

 

Rocky Mountain North America Region

Regional Completions Optimization and Technology Award
Stacy Strickland

Regional Distinguished Corporate Service Award
MHA Petroleum Consultants

Regional Drilling Engineering Award
Jon Schmidt

Regional Formation Evaluation Award
Ningning Li

Regional Production and Operations Award
Theresa Wisda

Regional Service Award
Tracy Lombardi
Ronald Pritchett
Darren Schmidt

Regional Young Member Outstanding Service Award
Clint Frost
Midowa Gbededo

 

Russian and Caspian Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Vitalii Baikov

Regional Completions Optimization and Technology Award
Mikhail Samoilov

Regional Distinguished Corporate Service Award
Gazprom Neft

Regional Drilling Engineering Award
Vyacheslav Kretsul

Regional Formation Evaluation Award
Yegor Se

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Tatiana Paravisini

Regional Management and Information Award
Victoria Rachinskaya

Regional Production and Operations Award
Rustam Alimkhanov

Regional Projects, Facilities and Construction Award
Rais Khisamov

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Alexander Timchuk

Regional Service Award
Gokhan Saygi
Ignatiy Volnov
Kairzhan Albazarov

Regional Young Member Outstanding Service Award
Maria Zhilina
Bagdat Toleubay

 

South America and Caribbean Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Gabriela Savioli

Regional Completions Optimization and Technology Award
Victor Exler

Regional Drilling Engineering Award
Jacques Salies

Regional Formation Evaluation Award
Jean-Paul Lafournere

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Marcia Lisboa

Regional Management and Information Award
Flavio Vianna

Regional Production and Operations Award
Joao Matos

Regional Projects, Facilities and Construction Award
Cezar Paulo

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Adalberto Rosa

Regional Service Award
Luciano Fucello
Alvaro Teixeira
Gonzalo Perez Cometto
Victor Alves
Joao Pereira

Regional Young Member Outstanding Service Award
Elysio Nogueira
Alexis Airala Biurdino

Regional Distinguished Corporate Support Award
Schlumberger del Ecuador

 

South Asia Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Pradeep B. Jadhav

Regional Completions Optimization and Technology Award
Rahul Patil

Regional Young Member Outstanding Service Award
Sugandha Thapliyal

 

South, Central & East Europe Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Guillaume Caumon

Regional Distinguished Corporate Service Award
OMV Petrom SA – Asset IX Moldova Sud Romania

Regional Drilling Engineering Award
Claudio Molaschi

Regional Formation Evaluation Award
Carlos Maeso

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Annamaria Petrone

Regional Production and Operations Award
Nicolas Petit

Regional Projects, Facilities and Construction Award
Vincent Lamour

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Dan Stefanescu

Regional Service Award
Klaus Potsch
Hernan Buijs
Sandra Cobianco
Rainer Wilhelm

Regional Young Member Outstanding Service Award
Oksana Zhebel

 

Southern Asia Pacific Region

Regional Distinguished Corporate Service Award
Santos Ltd.

Regional Management and Information Award
Bambang Sadarta

Regional Service Award
Natalie Chadud
Fauzi Imron
Kevin Lay
Stephen Lawton

Regional Young Member Outstanding Service Award
James Griffiths

 

Southwestern North America Region

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Marshall Watson

Regional Completions Optimization and Technology Award
Vithal Pai

Regional Distinguished Corporate Service Award
Occidental Petroleum Corporation

Regional Drilling Engineering Award
Thomas Wolfmueller

Regional Formation Evaluation Award
Zoya Heidari

Regional Management and Information Award
Travis Stice

Regional Production and Operations Award
Scott Long

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Quoc Nguyen

Regional Service Award
Dennis Johnson
Robert Balch
Ethan Plunkett

Regional Young Member Outstanding Service Award
Kyle Richter
Eric Angelos

 

Western North America Region

Regional Completions Optimization and Technology Award
Stephen Cheung

Regional Formation Evaluation Award
Allan Malcolm

Regional Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Kelly Sanders

Regional Production and Operations Award
Nabil El Shaari

Regional Reservoir Description and Dynamics Award
Zhengming Yang

Regional Service Award
Donald Paul
Pamela Willis

Regional Young Member Outstanding Service Award
Christina Blakney
Natalie Wagner

SPE Announces 2016 Regional Award Recipients

SPE Staff

29 August 2016


STAY CONNECTED

Don't miss the latest content delivered to your email box weekly. Sign up for the JPT newsletter.