Honorary Membership
Adam (Ted) Bourgoyne, BEI, Baton Rouge, Louisiana, USA
*Ali Dogru, Saudi Aramco, Dhahran, Saudi Arabia
S. M. Farouq Ali, H.O.R Tech, Edmonton, Alberta, Canada
Thomas Perkins, ARCO (retired) Dallas, Texas, USA
Albert Reynolds, University of Tulsa, Tulsa, Oklahoma, USA
*Mary Wheeler, University of Texas, Austin, Texas, USA
John Franklin Carll Award
A. Daniel Hill, Texas A&M University, College Station, Texas, USA
Anthony F. Lucas Gold Medal
*Marvin Gearhart, Gearhart Companies, Fort Worth, Texas, USA
Lester C. Uren Award
*Birol Dindoruk, Shell, Houston, Texas USA
Robert Earl McConnell Award
No winner selected
Charles F. Rand Memorial Gold Medal
Andrew Gould, BG Group, Reading, Berkshire, UK
DeGolyer Distinguished Service Medal
Syed A. Ali, Schlumberger, Sugar Land, Texas, USA
Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty
Thomas A. Blasingame, Texas A&M University, College Station, Texas
Public Service Award
D. Nathan Meehan, Baker Hughes, Houston, Texas, USA
Distinguished Lifetime Achievement Award
Maria das Gracas Silva Foster, Petrobras, Rio de Janeiro, Brazil
Distinguished Service Award
Kamel Bennaceur, Schlumberger, Rio De Janeiro, Brazil
Marco Brignoli, Eni E&P, San Donato Milanese, Italy
*Helen Chang, Nexen Energy ULC (a CNOOC Limited company), Calgary, Alberta, Canada
*Willem Schulte, SOGIC, Heemstede, The Netherlands
Distinguished Membership
Usman Ahmed, Baker Hughes, Galveston, Texas, USA
Michael Brulé, IBM, Sugar Land, Texas, USA
David Burnett, Texas A&M University, College Station, Texas, USA
Robert Burton, ConocoPhillips, Houston, Texas, USA
Maria A. Capello, Kuwait Oil Company, Ahmadi, Kuwait
Abhijit Dandekar, University of Alaska, Fairbanks, Alaska, USA
Mojdeh Delshad, University of Texas, Austin, Texas, USA
Karen Hagedorn, ExxonMobil, Anchorage, Alaska, USA
Liu He, Research Institute of Petroleum Exploration and Development, Beijing China
Delores Hinkle, Marathon, Sugar Land, Texas, USA
Jane Moring, XTO Energy, Arlington, Texas, USA
Karen Olson, Southwestern Energy, Houston, Texas, USA
Mary O'neill, Shell, Houston, Texas, USA
Mustafa Onur, Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey
David Schechter, Texas A&M University, College Station, Texas, USA
Kamy Sepehrnoori, University of Texas, Austin, Texas, USA
Thomas Sifferman, ETTP Consulting, Carrollton, Texas, USA
Xiuli Wang, Baker Hughes, Katy, Texas, USA
C. Dean Wehunt, Chevron, Houston, Texas, USA
Cedric K. Ferguson Medal and Certificate
Joachim Moortgat (Medal) , Ohio State University, Columbus, Ohio, USA
Zhidong Li (Certificate), ExxonMobil, The Woodlands, Texas, USA
Abbas Firoozabadi (Certificate), Reservoir Engineering Research Institute, Palo Alto, California, USA
Injection in Vertical and Horizontal Cores: Measurements and Numerical Simulation
Completions Optimization and Technology Award
Jennifer Miskimins, Barree & Associates, Lakewood, Colorado, USA
Drilling Engineering Award (2015)
Neal Adams, Neal Adams Services, Jersey Village, Texas, USA
Rolv Rommetveit, Edrilling Solutions, Bergen, Norway was previously approved as the recipient of the 2014 Drilling Engineering Award.
Formation Evaluation Award
Paul F. Worthington, Park Royd P&P (England) Limited, Ascot, United Kingdom
Health, Safety, Security, Environment and Social Responsibility Award
Angelo Madera, Eni E&P, San Donato Milanese, Italy
Management and Information Award
Saeed Al-Mubarak, Saudi Aramco, Dhahran, Saudi Arabia
Production and Operations Award
Robert Sutton, Consultant, Katy, Texas, USA
Projects, Facilities and Construction Award
Gene Kouba, Chevron, Houston, Texas, USA
Reservoir Description and Dynamics Award
Faruk Civan, University of Oklahoma, Norman, Oklahoma, USA
Young Member Outstanding Service Award
Ghaithan Al-Muntasheri, Saudi Aramco, Dhahran, Saudi Arabia
Matthew Balhoff University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Manish Choudhary, Shell, Bangalore, India
Siddhartha Gupta, Schlumberger, Houston, Texas, USA
Ning Liu, Chevron, Atyrau, Kazakhstan
Amber Sturrock, Chevron, Houston, Texas, USA
The SPE Board Committee on Member Programs approves recommendations from the Society’s international award committees for recipients of SPE International Awards. Following approval by the Board Committee on Member Programs, the proposed recipients are submitted to the SPE Board for approval. The SPE President notifies nominees of their selections following Board approval. SPE Awards are presented during the SPE Annual Technical Conference and Exhibition.
*Automatically elected as SPE Distinguished Members